اگر در فصل گرم تابستان برای تفریح به‌ دنبال یک مکان عجیب، پر رمز و راز و خنک هستید؛ پیشنهاد ما به شما آبشار آب‌ ملخ در سمیرم است. شاید باورتان نشود آبشاری که به‌ دلیل موقعیت خاص جغرافیایی در آن می‌توانید طلوع و غروب خورشید را تنها ظرف 3 ساعت ببینید؛ به‌همین دلیل است که روستایی که آبشار آب‌ ملخ در آن واقع شده به روستای نیم‌روز معروف است.آب‌ملخ یکی از عجیب‌ترین، ترسناک‌ترین و با شکوه ترین آبشارهای ایران است.

آب‌ ملخ، آبشاری عجیب و با شکوه

آبشار آب ملخ

از آن جهت آن را آب‌ملخ نامیده‌اند که ترکیبات خاص موجود در آب آن، تمام ملخ‌های مهاجم را به‌سرعت نابود می‌کند. این روستا و چشمه آن نیز به همین علت آب ملخ ‌نام گرفته‌اند. روستای آب‌ملخ در شهرستان سمیرم در 160 کیلومتری جنوب غربی اصفهان قرار دارد.به گفته اهالی روستا سال‌ها قبل، وقتی مزارع گندم روستاهای اطراف مورد تهاجم ملخ‌ها قرار گرفت، از آب این چشمه بزرگ برای دفع آفت استفاده و آنها را یکجا نابود کردند. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که موقعیت جغرافیایی روستای آب ملخ مانع از آن می شود که آفتاب بیش از سه ساعت در این روستا توقف کند. بنابراین، شما در آب ملخ ظرف سه ساعت هم طلوع خورشید را خواهید دید و هم غروب آن را؛ به‌همین دلیل است که این روستا به روستای نیم‌روز نیز معروف است.  

تخت سلیمان، نام دیگر آبشار آب ملخ

آبشار تخت سلیمان

این آبشار به تخت سلیمان نیز معروف است. وجه تسمیه این منطقه به‌دلیل قطعه سنگ بزرگ و طبیعی است که مانند یک پل روی رودخانه آب ملخ قرار گرفته است و دو دره را به یکدیگر متصل می‌کند. برخی از اهالی این منطقه اعتقاد دارند که این پل مانند یک تخت، محل استراحتگاه حضرت سلیمان بوده است. [caption id="attachment_14998" align="alignnone" width="300"] آبشار تخت سلیمان[/caption] منظره خیال انگیز و بی‌مانند تخت سلیمان روی رودخانه و آبشار آب ملخ همچون تخت طاق مانندی که بر بالای رودخانه قرار گرفته است مانند پلی زیبا و طبیعی مسافران و گردشگران را به غار داخل کوه هدایت می‌کند. از دهانه غارطبیعی که در تخت سلیمان وجود دارد، چشمه‌ای با آب زلال و گوارا می‌جوشد و از اطراف این تخت به رود پایین دست آن می‌پیوندد. در محل آبشار آب ملخ حوالی تخت سلیمان، طی یک پدیده نادر طبیعی، آب رودخانه ماربر برای مدتی ناپدید شده و سپس کمی جلوتر در بسترخود هویدا می شود. به همین دلیل است که گاها چشمه آب ملخ را چشمه تخت سلیمان نیز می نامند. این پدیده منحصر به‌فرد، صدها سال پیش طی ریزش عظیمی از کوه در این محل ایجاد شده و جلوی عبور آب را مسدود کرده است. سپس جریان آب توانسته در همان بستر قبلی خود راهی تونل مانند به‌طول تقریبی 80 متر باز کرده و به جریان خود ادامه دهد اما آنچه زیبایی خاصی به این پدیده بخشیده است وجود چشمه یا سرابی با آبدهی فراوان است که از دیواره های شمالی بالای سقف تونل خارج شده وبه شکل آبشاری آبپاش مانند، هر دو دهانه تونل را پوشانده است. در حقیقت آب ملخ نام همین آبشار یا سراب خروشان است. آبشار آب ملخ از دو بخش تشکیل شده است؛ اولین قسمت آن سرچشمه آبشار است که از دل کوه بیرون می‌آید و بخش دیگر که در زیر سرچشمه آن قرار گرفته، طاقدیسی سبز رنگ است که مثل پل روی رودخانه ماربر خم شده است. پشت آبشار پرتگاه خطرناک و زیبایی وجود دارد که آب ملخ را به یکی از خطرناک‌ترین آبشارهای ایران تبدیل کرده است. بهترین زمان بازدید از آبشار آب‌ملخ فصل‌های بهار و تابستان است. البته این آبشار در زمستان نیز زیبایی و جلوه خاص خود را دارد اما به شرطی که سرمای هوا و سختی مسیر را به حان بخرید.

مسیر دسترسی

مسبر آبشار آب ملخ اصفهان

 اگر از سمت استان اصفهان راهی آب ملخ می شوید، باید از شهرهای اصفهان و سمیرم بگذرید و این شهر را به سمت یاسوج  ترک کنید. در جاده سمیرم- یاسوج، بلافاصله بعد از روستای چهار راه، جاده ای خاکی می بینید که در مسیر آن دو دوراهی وجود دارد. در هر دو مورد راه سمت چپ را در پیش بگیرید و حدود 7 کیلومتر در آن پیش بروید، تا به روستای آب ملخ برسید. روستایی در شمالی ترین قسمت خط الراس دنا و مردمی که اصالتشان بختیاری است.