منطقه جنگلی ارسباران در شمالی غربی آذربایجان شرقی مشتمل بر چهار شهرستان اهر – کلیبر، و رزقان و خداآفرین یکی از سحرانگیزترین مناطق کشور و جلوه گاه شکوه طبیعت ایران است. ارسباران به سبب وجود کوه های بلند و سرسبز، درختان گوناگون و جنگل های زیبا، مراتع غنی و رودهای پرآب، از زیبایی سحرانگیزی برخوردار است و می توان گفت تجمع زیبایی، شکوه و عظمت طبیعت، قدمت تاریخی تنوع گونه های گیاهی و جانوری است. منطقه حفاظت شده در ارسباران به دلیل شرایط اکولوژیکی و تنوع زیستی و وجود زیستگاه های متنوع گیاهی و جانوری از سال ۱۹۷۶ در ردیف یکی از ۹ ذخیره گاه زیست کره کشور به شبکه جهانی ذخیره گاه های زیست کره پیوست. ارسباران که در دوره های مختف به ارسبار، آرازبار و قره داغ یا قراچه نیز معروف بوده به استناد آثار کشف شده مهد تمدن انسان ها در دوران بیش از تاریخ و شاهد جریان زندگی و تحولات تاریخی. بوده است

منطقه جنگلی ارسباران

برخی بناها و آثار به یادگار مانده از دوره های پیش در منطقه ارسباران عبارتند از قلعه بابک که دژ و مقر سردار تاریخی ایران بابک فرمدین در نزدیکی شهر کلیبر، است. قلعه پشتو در شهرستان کلیبر، قلعه جوشین در شهرستان ورزقان، دژ قهقهه در ۸۵  کیلومتری شمال شرقی شهرستان مشکین شهر و قلعه کلهر و قلعه آوارسین در بخش خدا آفرین و قلعه جوشون، بقعه شیخ شهاب الدین، بازار و مسجد جامع اهر هر سه در شهرستان اهر، قصر آیینه لو در یکی از دره ها در روستای آیینه لو و حمام زیبایی کردشت است که روستای کردشت در بخش مرکزی شهرستان جلقا و متعلق به دوره صفویه و زمان سلطنت شاه عباس صفوی است و دره سکیدی و آینالو نیز از شاخص ترین تفرجگاه های جنگلی و طبیعی منطقه به شمار می رود.

ارسباران قلعه بابک

از جمله مکان های مناسب در جنگل های ارسباران برای استراحت و امکان می توان به قلعه درسی، مکیدی درسی. آپنالودر کلیبر و چیچکلو در ورزقان اشاره کرد با اقدام سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور پرونده جنگل های ارسباران به منظور ثبت در میراث طبیعی جهان در سال ۲۰۱۷ تکمیل و به یونسکو ارسال شده است.