چگونه برای فرزندم اسباب بازی انتخاب کنم؟

راهنمای جامع انتخاب اسباب بازی برای کودکان

 

انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودکان، چالشی بزرگ برای اکثر والدین است. گاهی شما ساعت ها صرف انتخاب اسباب بازی برای دلبندتان میگردید و خوش رنگ ترین و زیباترین و خاصترین وسیله را البته از نظر خودتان برای اون میخرید. اما در نهایت کودک دلبند شما با همان بشقاب و فابلمه های شما بیشتر سرگرم می شود تا اسباب بازی های پیچیده و جالبی که برایش خریده اید. واقعیت این است که کودکان به خصوص در سنین پایین تر اسباب بازی های ساده و کاربردی را بیشتر می پسندند. مثلا ممکن است یک تکه چوب آنها را ساعت ها سرگرم کند اما ماشین کنترلی ای  که برایش خریده اید در نهایت نیم ساعت برای اون جذابیت داشته باشد.

راهنمای انتخاب اسباب بازی برای کودکان

معضل دیگر در خرید اسباب بازی برای کودکان، خطراتی است که در صورت خریدن اسباب نامتناسب با سن کودک ممکن است برای اون اتفاق بیوفتد. هم چنین گاها ما وسایل بازی ای را با قیمت گذاف و امکانات پیچیده برای دلبندمان میخریم اما کودکان به سرعت آنرا نابود میکنند و این حس به پدر و مادرها دست میدهد که بچه هایشان قدر اسباب بازی را نمیدانند. در این مقاله شما را با نکات مهمی که باید در هنگام خرید اسباب بازی برای کودک در نظر بگیرید آشنا میکنیم:

 

اسباب بازی مناسب سن کودک

مهمترین مطلب برای خرید اسباب بازی برای فزرندتان، نگاه کردن به رده سنی مناسب برای آن اسباب بازی است که معمولا پشت کارتون محصولات درج شده است. در صورتی که رده مناسب روی اسباب بازی زده نشده بود شما میتوانید براساس نکات زید اسباب بازی مناسب با سن کودکتان را انتخاب کنید:

  1. اسباب بازی های دارای قطعات کوچک برای بچه های زیر سه سال مناسب نیستند. حتی اگر حس کردید کودک شما 4 ساله است اما هنوز اسباب بازی ها را در دهان خود میکند به هیچ وجه اسباب بازی های ریز برای او نخرید.
  2. از 2 ماهگی تا یک سالگی اسباب بازی هایی که بتوانند سطوح مختلف (زبری  و نرمی) را به کودک یاد داده و یا با ایجاد سرو صدا به تقویت دست ها و گوش های کودک کمک کنند مناسب هستند.این اسباب بازی ها به کودک فدرت تسلط و کنترل می دهند.
  3. اسباب بازی هایی که عناصر پرتابی دارند، به هیچ وجه برای کودکان زیر 4 سال مناسب نیستند.
  4. کودکان نوپا، عاشق اسباب بازی هایی هستند که شامل جایگذاری می شود؛ مثل لگو ها و اسباب بازی های مکعبی شکل. این اسباب بازی ها بعدا نیز برای ساخت خانه و قطار و ... در سنین بالاتر کودک بسیار مورد استفاده است.

 

بی خطر بودن اسباب بازی

علاوه بر رده سنی، میزان خطر اسباب بازی ای که انتخاب میکنید بسیار مهم است. اسباب بازی های که بیش از حد سنگین باشند ممکن است باعث اسیب زدن به دست و پای کودک شما بشنود. از طرفی وسایل بازی ای که قطعات کوچک زیادی دارند و یک تکه نیستند ممکن است در دست و پای کودک فور رفته و او را زخمی کنند. ترجیحا اسباب بازی هایی بخرید که تمام قطعات آن به هم وصل باشد، جنس آنها فلزی نباشد و قسمت تیز نیز نداشته باشد.

به هیچ وجه اسباب بازی هایی که کابل های بلندتر از 30 سانتی منتر دارند برای فرزندتان نخرید، بلند بودن بیش از حد کابل و سیم های اسباب بازی ممکن است منجر به پیچیدن دور گردن کودک و خطر خفگی شوند.

آهنربا یکی از سمی ترین مواد باری کودمان زیر 14 سال است. حتما هنگام خرید اسباب بازی در نظر داشته باشید که آهنربا و قطعات آهن ربایی در دسترس کودک شما نباشد.

 

 

صرفه اقتصادی  و بهره وری

اسباب بازی برای کودکان بیشتر جنبه آموزشی دارند ولی این را نیز باید بدانید که اسباب‌بازی‌ها می‌توانند ادراک فرزندان شما را غنی سازند. اسباب‌بازی‌هایی که از این نظر بیشترین فایده را دارند آن‌هایی هستند که کودک شما می‌تواند با آن‌ها کاری انجام دهد، نه اینکه صرفاً مجبور باشد به‌صورت کلیشه‌ای و از پیش تعیین‌شده با آن‌ها بازی کند. مثلاً اسباب‌بازی‌هایی که به هم چفت می‌شوند یا به هم می‌چسبند و با استفاده از آن‌ها می‌توان چیزهای مختلفی را ساخت مانند لگو های بازی تا، آجرک های چوبین و جنگا، از سنین پایین به کودکان می‌آموزند که می‌توانند چیزها را با استفاده از مهارت خود تغییر دهند. به‌علاوه هوش فضایی و عمق ادراک آن‌ها را نیز افزایش می‌دهند.

بسیاری از این اسباب بازی ها به قدری کاربردی هستند که ممکن است از 2 ماهگی تا 5 الی 6 سالگی کودک بتوانند اورا به خوبی سرگرم کنند و هر بار چیزهای جدیدی به اون بیاموزند.