دشت دریاسر، بهشت اردیبهشت ایران

دشت دریاسر یکی از جاذبه های طبیعی ایران است که در جنوب شهر تنکابن و در ارتفاع 2000 متری از سطح دریا قرار دارد. این دشت هر ساله میزبان گردشگران و کوه نورد های بسیاری است اما زیبایی دشت دریاسر در اردیبهشت و با روئیدن هزاران گل زرد و زیبای بابونه چندین برابر می شود. به همین علت است که این دشت را، "بهشت اردیبهشت ایران" می نامند.

دست دریا سر

در بهار با جاری شدن هزاران چشمه که از ارتفاعات سیلان سرچشمه میگیرند و رویش این فرش زیبای سبز و زرد به پهنای دشت پرندگان و حیوانات زیادی به این دشت مهاجرت می کنند. صدای زیبای آب و چهچهه پرندگان در کنار چنین چشم انداز زیبایی هر بازدید کننده ای را به وجد می آورد.

درشب و در صورت خوب بودن هوای دشت (اگر ابری نباشد)، می توان به بیرون رفت و آسمان را برای مدت های مدیدی نگاه کرد و لذت برد. گاها در آسمان شب، شهاب سنگ هایی مشاهده می شود که یکی از کم نظیر ترین مناظر عکاسی و فیلم برداری برای علاقه مندان به طبیعت گردی و نجوم فراهم می شود.

آب و هوای دشت دریاسر

دشت دریا سر بهشت ایران

ارتفاع دشت دریاسر از سطح دریا حدود 2000 متر است به این خاطر در زمستان بسیار سرد است (بدلیل کوهستانی بودن منطقه)، در بهار بسیار خوش آب و هوا است، در تابستان روزها بسیار گرم و شب ها سرد است و پاییز هم تقریبأ همیشه بارانی است. بهترین فصل برای رفتن به این دشت زیبا همان طور که قبلا اشاره شد، فصل بهار و اردیبهشت ماه است. با این وجود بهتر است وسایل گرمایشی مثل کیسه خواب گرم و چادر و همچین لباس گرم به میزان کافی با خود به همراه داشته باشید.

دشت دریا سر پوشیده از چشمه های جوشان و به سختی میتوان محلی خشکی برای نشستن در آن پیدا کرد. بنابراین بهتر است بعد از گردش روزانه در دشت برای خواب و استراحت به ارتفاعات پایین تر بروید.

بهترین زمان برای سفر به دشت دریاسر تنکابن

بهار: این دشت در بهار بسیار خوش آب و هواست و رویش گل های زرد جلوه ی خاصی به آن می دهد.

تابستان: این دشت در تابستان روزهای بسیار گرم و شب های بسیار سردی را دارد اما پوشش سبز آن بیش از پیش جلوه می کند.

پاییز: دشت دریاسر در پاییز هوایی بارانی دارد اما برگ ریزان آن باز هم تماشایی است.

زمستان: لباس سپیدِ برفی، چهره ی تازه ای را به دشت می بخشد اما ارتفاع زیاد آن از سطح دریا باعث شده تا زمستان های بسیار سردی بر منطقه حاکم شود .

 مسیر دسترسی به دشت دریاسر تنکابن

کوهی که در عکس‌ها مشاهده می‌کنید کوه سیالان است با ارتفاع 4185 متر در رشته‌کوه‌های البرز غربی و در مرز بین دره‌ی الموت و دره‌ی دوهزار واقع‌ شده است. شمال این قله دشت دریاسر، جنگل‌های دوهزار و تنکابن(شهسوار) قرار گرفته و در جنوب آن منطقه‌ی الموت قرار دارد. از غرب به گردنه‌ی سیالان، قله‌های خشچال و کندیگان و از شرق به طالقان مشرف است.

 

مسیر دسترسی به دشت دریاسر تنکابن :

پس از رسیدن به شهر تنکابن در غرب استان مازندران، مسير “جاده دوهزار” را دنبال کرده تا به دوراهي اي به نام “دوراهي امامزاده قاسم” برسید. در سمت چپ جاده مسيري به سمت دره مي رود که انتهاي آن به روستاي “عسل محله” خواهد رسيد. پس از آن باید حدود يک تا يک و نيم ساعت کوهپيمايي کرده و بعد از عبور از تپه ها و چشمه هاي بين راه به دشت درياسر برسید.