چرا باید از ضد آفتاب ها استفاده کنیم؟

از کرم ها و لوسیون های ضد آفتاب عمدتا برای حفاظت از پوست در برابر امواج مضر ماوراء بنفش خورشید استفاده می شود.

نور خورشید؛ گرما(امواج اینفرارد)، نور مرئی (که چشمان ما در طول روز آن را میبیند) و نور ماوراء بنفش (UVL)(که قابل مشاهده و حس توسط ما نیست اما به پوست آسیب می زند) تولید می کند.

 • امواج ماوراءبنفشی که به زمین می رسند به امواج کوتاه UVB و امواج بلندتر UVA تقسیم می شوند.
 • پوست بدن ما با مقدار کمی از امواج UVB، ویتامین بی تولید میکند اما میزان زیاد این امواج ممکن است موجب آفتاب سوختگی شدید و به دنبال آن انواع سرطان های پوستی شود.
 • امواج UVA نفوذ عمیق تری داشته و در طولانی مدت منجر به آفتاب سوختگی، پیری زودرس پوست و سرطان های پوستی می شود.
 • هر دو نوع موج های منتشر شده از خوردشید برای بدن مضر بوده و فعاللیت طبیعی سلول های پوستی را به هم میریزند.

بنا به دلایل گفته شده در بالا حفاظت از پوست در برابر آفتاب بسیار مهم بوده و به همه افراد در تمام سنین توصیه می گردد. با این وجود کرم ها و لوسیون های ضد آفتاب به صورت 100 درصد اشعه های مضر خورشید را دفع نمی کنند بنابراین توصیه می شود تا در کنار استفاده از محصولا ضد آفتاب از بلوزهای آستین بلند، کلاه های لبه دار و لباس های یقه بسته در زمان پیک تابش خورشید استفاده کنید.

 

چه نوع ضد آفتابی خوب است؟

کرم ضدآفتاب

کرم های ضد آفتاب با جذب و یا منعکس کردن اشعه های مضر خورشید از پوست شما در برابر آنها محافظت می کنند.کرم های ضد افتاب براساس درجه محافظت در برابر نور خورشید آزمایش و دسته بندی می شوند.

فاکتور محافظت در برابر خورشید (SPf) برای اشعه های UVB

SPF موجود بر روی ضدآفتاب ها به معنای فاکتور محافظ در برابر خورشید است. این فاکتور به ما می گوید که این محصول در قیاس با زمانی که هیچ ضدآفتابی روی پوست نباشد تا جه مقدار در برابر اشعه های UVB مقاومت میکند تا پوست شروع به سوختن کند. برای مثال فرض کنیم در حالت عادی با 10 دقیقه قرار گرفتن در معرض نور خورشید پوست شروع به سوختن میکند اما با استفاده از این ضد آفتاب 150 دقیقه طول می کشد تا پوست دچار افتاب سوختگی شود؛ بنابراین SPF این محصول برابر است با  برابر است با 15.

 • هر چه که میزان SPF یک محصول بیشتر باشر ، محافظت نیز بیشتر است.
 • یک کرم ضدآفتاب با SPF15 در حدود 94 درصد محافظت در برابر نور خورشید دارد.
 • حفاظت در برابر امواج UVB در کرم های ضدآفتاب با SPF 30 درحدود 97 درصد و در کرم های با SPF +50 در حدود 98 درصد است.

همان طور که میبینید فاکتور محافظت 15 و30 میزان تفاوت حفاظت بیشتری دارند اما در کرم های با فامتور بالاتر از 50 این تفاوت کمتر شده و در واقع بیش از 1 درصد نیست. این اعداد براساس استفاده استاندارد به اندازه2 میلی گرم در هر سانتی متر پوست و یا 6 قاشق چای خوری کرم به ازای کل بدن یک فرد بالغ.

حتی یک کرم با میزان SPF 15 نیز میتواند حفاظت مورد نیاز پوست یک فرد در طول روز را تامین کند اما از آنجایی که افراد معمولا از حجم کمتری از کرم ضدآفتاب نسبت به میزان استاندارد استفاده میکنند توصیه می شود تا از کرم ها و لوسیون های ضد آفتاب با SPF بالای 50 برای حفاظت بهتر استفاده کنند.

گستردگی طیف برای حفاظت UVA

با توجه به افزایش آکاهی ها درباره صدمات پوستی ناشی از امواج UVA بسیار مهم است که شما ضدآفتابی انتخاب کنید که بتواند در برابر امواج UVA نیز از پوست شما حفاظت کند. بر روی محصولاتی که شامل چنین ویژگی ای باشند عبارت Broad Spectrum درج شده است. مواد اولیه مختلفی در ترکیبات این کرم ها وجود دارد که میتوانند محافظت کاملی در برابر اشعه های UVA داشته باشند. برخی از این مواد عبارت اند از :  متال اکسید، تیتانیوم دی اکسید و زینک دی اکسید، جذب کننده های شیمیایی، اواوبنسون، اکسامول، بمتریزینول و بیسوکلیدوزول.

 

چه ضدآفتابی برای نوع پوست شما مناسب تر است؟

ضدآفتاب خود را براساس میزان حساسیت پوست شما نسب به آفتاب و مواد آرایشی ، خشک یا چرب بودن پوست ، تاریخچه وجود بیاری های پوستی در خانوده و سابقه پزشکی خود انتخاب کنید.

 

 • در صورتی که شما پوستی روشن دارید که  به راحتی دچار آفتاب سوختگی می شود، بهتر است از کرم های با SPF +50 و همچنین نشان  Broad Spectrum استفاده کنید.
 • اگر پوست شما تیره است شما میتوانید از ضدآفتاب های سبک تر با SPF +15 استفاده کنید.
 • اگر شما پوستی تیره با لکه های پوستی دارید و نسبت به اشعه های پوستی حساسیت ندارید نیازی به استفاده از کرم های ضدآفتاب نیز ندارید.

پوست های حساس

در صورتی که شما پوستی حساس دارید که نسبت به نور خورشید بسیار حساس است، بهتر است ابتدا ضدآفتاب را بر روی پوست آرنج خود امتحان کنید. در صورتی عدم وجود حساسیت پوستی از آن برای سایر نقاط بدن خود استفاده کنید.

 

پوست های خشک یا چرب

 • اگر پوست شما خشک است بهتر در کنار کرم های ضدآفتاب از کرم های مرطوب کننده و پماد های ضد سوختگی نیز استفاده کنید.
 • برای پوست های چرب و مستعد آکنه و جوش از کرم های ضد آفتاب با ساختار سبک مانند کرم های با پایه الکل استفاده کنید.
 • برای پوست های پر مو، کرم های ضدآفتاب سبک تر بهتر است
 • برای نقاط حساس مانند روی بینی، دور پشم و لب ها از ضد آفتاب های مخصوص این نواحی استفاده کنید.

 

پس ویتامین D چه می شود؟

پوست های روشن، بعد از 5 دقیقه قرار گیری در مقابل نور آفتاب، میزان ویتامین D مورد نیاز خود را تامین میکنند. به نسبت هر چه پوست شما تیره تر باشد زمان بیشتری برای تامین ویتامین دی مورد نیاز بدن شما از طریق نور خورشید لازم است.

در صورتی که سن شما بالای 50 سال است (پوست شما به خوبی قبل ویتامین دی تولید نمی کند) و یا پوست حساس و یا سابقه بیماری های پوستی مانند سرطان را دارید، بهتر است از ضدآفتاب استفاده کنید و در کنار آن از مکمل های غذایی شامل ویتامین دی بهره جویید.