معرفی سالمترین و بهترین میان وعده ها برای تغدیه دانش آموزان

بعد از گذشتن تابستان گرم با روزهایی طولانی، نوبت هوای خنک، روزهای کوتاه و برگ های زرد پاییز رسید؛ فصلی که برای همه ما مساوی است با شروع درس و مدرسه؛ چه دانش آموزی در خانه داشته باشیم و چه نداشته باشیم، باز هم با شروع ماه مهر به یاد روزهای درس و تحصیل خواهیم افتاد و خاطرات خوب آن روزها را مرور خواهیم کرد. البته بی شک شروع پاییز برای دانش آموزان و خانواده های شان مهم تر بوده و در نتیجه تغییراتی را برای آنها به همراه می آورد. یکی از این تغییرات، افزایش کار خانم های خانه و مادران دانش آموزان است؛ مادرانی که حالا هر روز باید به فکر تغذیه دانش آموزان خود باشند؛ میان وعده ای که هم باید سالم باشد و خوشمزه و هم کودک با میل و اشتها آن را بخورد و سیر شود، و همچنین وعده ناهار، شام و عصرانه بیرون از مدرسه که به اندازه میان وعده های زنگ تفریح مهم و اساسی هستند. در طول نه ماه مدرسه تغذیه ی کودک باید از همیشه مغذی و مفید تر باشد چرا که در این دوره کودک چه از لحاظ جسمی و چه از لحاظ فکری فعالیت بیشتر را نسبت به دیگر اوقات دارد ، در این مطلب به بررسی بهترین مواد غذایی برای زنگ تفریح، تغذیه مناسب کودکان برای بعد از مدرسه و وعده های غذایی  و درست کردن انواع ساندویچ ها با نان خواهیم پرداخت.

صبحانه در دوران مدرسه

مهمترین وعده برای دانش آموزان صبحانه است. خیلی از بچه ها برای چند دقیقه بیشتر خوابیدن ترجیه می دهند که صبحانه نخورند. البته در خیلی از موارد کوتاهی از پدر و مادرهاست که وقت و حوصله کافی برای بیدار کردن بچه ها ندارند. اما باید بدانید که حدف وعده صبحانه تاثیر بسیار در پایین آمدن سطح هوشیاری در کودکان و نوجوانان شما و کم شدن میزان علاقه آنها به یادگیری خواهد شد. اولین قدم برای حل مشکل صبحانه نخوردن بچه ها این است که شبها آن ها را زودتر به رخت خواب بفرستید؛ این امر باعث می شود که صبح ها با انرژی و تمایل بیشتری از خواب بیدار شوند.دومین قدم آماده کردن صبحانه هایی متنوع و براساس سلیقه بچه ها و با ظاهری زیبا  و اشتها آور است. خوردن صبحانه با بالا بردن قند خون و افزایش سطح تمرکز به افزایش سطح یادگیری کودکان و نوجوانان شما به خصوص در دوران بلوغ کمک شایانی خواهد کرد.  

میان وعده و تغذیه در مدرسه

تغذیه دانش آموزان در مدرسه

 به هیچ وجه بچه های خود را بدون تغدیه به مدرسه نفرستید! بسیاری از بچه ها دوران مدرسه را فرصت مناسبی برای خوردن هله هوله و خوراکی های غیر مناسب میدادند از سوی دیگر بعضی پدر مادرها به جای گذاشتن وقت برای تهیه کردن میان وعده های مناسب برای زنگ تفریح فرزندان خود ترجیح میدهند تا پول آن را به بچه ها بدهند تا برای خود خرید کنند. این رویکردها هر دو به شدت اشتباه بوده و باعث ضعیف شدن بنیه بچه ها به خصوص برای کودکان سال های پایین و نوحوانان در سنین بلوغ خواهد شد. تحقیقات نشان داده که سیر بودن دانش آموزان در سر کلاس تاثیر به سزایی در یادگیری آن ها دارد.

1. انواع ساندویچ

میتوانید برای تغدیه بچه ها از انواع ساندویچ ها استفاده کنید از ساندویچ های نان و پنیر گرفته تا نان و مربا، تخم مرغ آب پز و ساندویچ با انواع کوکو و کتلک و اسنک های آماده شده در ساندویچ ساز های خانگی با گوشت قرمز و مرغ پخته. در صورتی که فرزند شما دچار کاهش وزن است میتوانید از یک لایه پنیز پیتزا نیز در این اسنکها استفاده کنید.

2. میوه ها و سبزیجات

اهمیت میوه درر برنامه تغذیه ای دانش آموزان

aاستفاده از انواع میوه ها و سبزیجات به علت داشتن میزان زیادی ویتامین A برای دانش آموزان بسیار ضروری است. ویتامین A باعث افزایش مقاومت بدن در برابر بیماری های ویروسی شده و به ویژه در فصل های سرد از سرما خوردن بچه ها جلوگیری خواهد کرد. از جمله میوه های غنی از ویتامین A میتوان به انواع میوه هاي زرد و نارنجی مانند هلو، آلو، زردالو، طالبی ، خرمالو، نارنگی و انبه اشاره کرد . مصرف منابع حیوانی ویتامین A مثل شیر و لبنیات جگر، کره و زرده تخم مرغ نیز در کودکان این سنین باید تشویق شود .

3. انواع مغزها و خشکبار برای تغذیه دانش آموزان

در صورتیکه شما وقت کافی برای درست کردن ساندویچ برای تغذیه مدرسه کودک خود را ندارید انواع مغز آجیل و خشک بار میتواند جایگزین بسیار مناسبی برای اسنک ها باشد که علاوه بر تامین انرژی مورد نیاز فرزند شما سرشار از انواع ویتامین ها نیز هستند.

4. نوشیدنی ها

حداقل هفته ای سه روز در وعده صبحانه به کودکان خود شیر بدهید. در صورتی که کودک شما علاقه به خوردن میوه ها نیز ندارد میتوانید انواع آب میوه ها را جایگزین آن کنید. همچنین بهتر است که برای بچه های سال های اول و دوم مدرسه که قدشان به آبخوری نمیرسد با مشورت اولیای مدرسه شیشه های آب بگذارید. دقت داشته باشید که هر روز بعد از بازگشت فرزندتان از مدرسه تغدیه او را چک کنید تا هم اگر فرزند شما غذایی را نخورده بود و دوست نداشت نسبت به تغییر آن اقدام کنید و هم این که غذا چند روز در کیف دانش آموز نماند و کپک نزند. استفاده از طرف مناسب برای گذاشتن تغذیه هم از نکات مهم است.میتوایند از نایلون های پلاستیکی برای گذاشتن تغذیه استفاده کنید اما این نایلون ها علاوه بر آلودگی ای که برای محیط زیست دارند معمولا موجب خراب شدن ظاهر تغذیه بچه ها شده و اشتهای آنها را کور میکنند.بهتر است از ظروف پلاستیکی سبک با درب های قفل دار استفاده کنید تا هم سبک باشند هم کیف مدرسه بچه ها را کثیف نکنند  هم شستن آنها راحت باشد.

عصرانه

عصرانه

به خاطر داشته باشید که تغذیه مدرسه کودکان شما فقط در مدرسه تمام نمی شود. همانطوری که بخش مهمی از یادگیری داخل مدرسه با انجام فعایتهایی مانند تمرین ها و تکالیف در منزل کامل مشود تغدیه و سلامت دانش آموز شما نیز با توجه در منزل است که میتواند کامل و بدون نقص باشد. حتما در وعده عصرانه فرزندان خود از میوه ها و سبزیجات، منابع فیبر و پروتئین ها استفاده کنید.